ZBOŽŇUJEM! : O voňavkách

Moja prvá voňavka v živote bola Moschino – I love love. Vtedy som brigádovala v michalovskom podniku s názvom Gabbana. V piatok, v sobotu a v nedeľu. Za jeden deň som zarobila 350 korún, čo robí dokopy presne 1050 korún. Zhodou okolností to bola aj cena tejto voňavky cez Parfums. Ej, aká som bola na seba hrdá. A aká som bola rada, že mám naozajstnú voňavku. Myslím, že som si ju dokonca pravidelne dokupovala až 5 rokov, dokonca som skúsila aj ukrajinskú verziu a skoro žiaden rozdiel, hh. Pri tejto príležitosti by som chcela povedať, že Moschino sa číta moskíno a nie mošíno. Ďakujem.

Viete, ja nie som v tomto voňavkovom svete až tak doma. Verím, že sú ľudia, ktorí vyskúšali nespočetne veľa parfumov. Ja som až tak neskúšala, väčšinou som ich dostala, alebo som si ich kúpila úplne spontánne. Bez rozmyslenia. No s každou voňavkou mám nejakú historku. Napríklad Dolce &Gabbana Rose The One mi dal frajer, keď som zmaturovala. Nina Ricci sa mi vyliala do batohu a voňali mi od nej všetky učebnice. Keď som si prvýkrát na seba nastriekala Chloé, pribehla som k frajerovi, objala som ho, on ma veľmi surovo odstrčil a povedal: „Fuj, to je strašné“.  Doteraz ju mám skoro celú na poličke, môžem vám ju podarovať. Raz som dostala takú ružovú na E, ktorej meno som zabudla. Dal mi ju môj frajer-nefrajer, ktorý pracoval vo Viedni. Prišiel do parfumérie a povedal, že potrebuje to najnovšie, čo tam majú, lebo je to pre dievča, ktoré má rado nové vychytávky (akože pre mňa). Na Slovensko prišla tá vôňa do magazínov až o dva mesiace. Hrdá som bola.

Po Chloé zážitku som bola asi rok bez parfému. Ale niekedy som o ňom premýšľala a často som si ho predstavovala. Mal by byť svieži ako vietor. Ako vietor, keď stojíte veľmi vysoko, ale nevoňajú vám tam borovice, ani more, ani mesto, vonia vám tam len biela. Vôňa bielej… Hm, možno Dominika Žáková vie, ako vonia biela. Potom som čítala u Mariky TonboGirl, že existuje nejaká Prada, ktorú si objednáva, lebo už nie je na Slovensku, ktorá vonia ako mydlo u babky. To sa už veľmi približovalo mojej bielej predstave. Hľadala som ju v aj Lisabone, aj v Prahe, no nič.  O pár týždňov som spoznala dievča, s ktorým sme sa hodiny rozprávali o šatstve, o tom, aké má úlovky kašmírových svetrov a luxusných šiat zo sekáčov za pár šupov. Povedala mi, že existuje nejaká značka, že Korres, ktorú majú v Profimede v Aupark alebo v Central a že tá značka má prírodnú kozmetiku a toaletnú vôňu s názvom Cotton.

Hneď na druhý deň som si ju kúpila. Stojí približne 36 €. Vonia tak, ako keď v máji nelieta peľ, vy si otvoríte v byte okná v protiľahlých izbách – vytvoríte prievan a vešiate bielu bielizeň, na ktorú vám tak jemne padajú svetelné lúče. Taká to bola paráda. Až kým ju neprestali pred (asi) rokom vyrábať. Nevadí. Odvtedy som aj tak premostila na troška sviežejšiu, teplejšiu a hravejšiu verziu s bielym čajom, bergamonom a fréziou. A nemôžem sa jej nabažiť. A Šimon takisto (konečne!!!).

So značkou Korres som veľmi spokojná, aj laky na nechty mám od nich, aj kamilkové mydlo. Majú naozaj hocičo.

Ale viete, raz by som chcela nájsť vôňu, ktorá bude voňať ako ja. Niežeby tento Korres nevoňal ako ja, zatiaľ mi je to najbližšie. Ale chcela by som niečo, čo len podporí môj prirodzený pach. Ach, škoda toho Cottonu.

Počula som o takom obchodíku v Prahe, kde vám namiešajú vôňu presne na mieru, ale na to si netrúfam. Ja som asi len tá, ktorá papá koláčiky a nepečie ich (jaká metafora). Ale verím, že existuje vôňa, ktorá bude určite len pre mňa. Na mieru. Vždy som závidela kamarátkam, ktoré majú svoju typickú vôňu. Mám ju aj ja?

Inak! Keď sa s hocikým bavím na tému vôňa, spomeniem si na Sarah Kane a jej Psychózu 4.48 : „Niekedy sa otočím a zacítim tvoju vôňu a nemôžem ísť ďalej. Nemôžem ísť ďalej bez toho, aby som necítila tú bolesť, tú pekelnú fyzickú bolesť. Tú zasranú túžbu po tebe.“

To so mnou v minulosti robila mužská Acqua Di Gio od Armaniho. Šimon nepoužíva žiadnu voňavku. A predsa vonia ako on. (Občas si zo srandy strekne takú Adidas, ktorú dostal na Vianoce od mojej prababky).

Ešte by som chcela povedať, že ma v poslednej dobe chytila za srdce vôňa ruží. Aká originalita, viem.

Aká je vaša obľúbená vôňa? Aký používate parfumy? Máte nejaké mužské voňavé spomienky na bývalých frajerov? Poďme si písať! Čo vy na to?

Na Slovensku môžete kúpiť Korres v predajni Profimed v Aupark alebo Centrál v Bratislave.

Alebo na online TU.

lydpetrus