#3 Veľa farieb, veľa lásky

Nenechajme sa oklamať. Jar je síce tu, ale slniečko je (ako už týždeň vravím mojej malej sestre) zubaté. Ja osobne si myslím, že je ešte troška skoro na holé pupky. A keďže naokolo sú výpredaje, čo tak ešte siahnuť po kabáte?

Keď som bola mladšia a viedla som bohémsky život plný vína, cigariet, mužov a beatnikov, najradšej som bola od hlavy po päty v čiernej. Dnes sa cítim najlepšie, keď mám na sebe farby. Lenže na farby som veľmi náročná. Podľa mňa sa nie každá farba hodí na hocijaký kúsok oblečenia a nie každá farba zvládne hocijaký strih oblečenia. Alebo vlastne takto, možno by to tá farba aj zvládla, ale ja to nezvládam. Napríklad mužské červené alebo výrazné zelené nohavice by som zakázala. Podľa mňa by mal byť zákon na to, aby muži nosili výlučne tmavé nohavice. Dobre, možno ešte svetlohnedé v lete. Ale zas treba povedať aj to, že som natešená zo zelených (napríklad oblekových) nohavíc v nejakej extravagantnej (ale vkusnej) kombinácii. Vidíte, mám dobrú predstavivosť. Pravda však je, že veľmi ďakujem Bohu, že obdobie mužských zelených džínsov je už ďaleko za nami.

U dievčat nemám príliš v obľube farebné koženkové bundy. Dobre, sama mám lesklú červenú, to sa neráta, nafotím vám ju a uvidíte. Ale kto, prosím vás pekne, vymyslel fuksiovú krátku koženôčku? Prepáčte mi, nechcem nikoho uraziť, môžete si nosiť, čo chcete. Veď o to naozaj nejde, záleží len na tom, aký ste človek. Ale šaty robia človeka a ja by som sa napríklad bála, čo by zo mňa spravila fuksiová bunda.

Späť k zubatému slniečku. Konečne som mohla vytiahnuť sivé kárované nohavice, ktoré som si kúpila ešte v zime. Konečne vlastne môžem nosiť rôzne nohavice, pretože v zime som bola odkázaná len na dvoje. Ostatné mám totiž také, že s holými členkami. Túto zimnú holočlenkovú módu som veľmi nepochopila a radšej outfit zahodím čiernymi ponožkami, než aby som čelila pichľavej bolesti.

Červený sveter je po babke. Je to jedna z tých vecí, na ktoré som sa odhodlávala tri roky, on ma u nej čakal a teraz sa ho neviem nabažiť.

A kabát! Tento kabát som objavila na fotení pre ZOOT a potom ma ním Šimon prekvapil. Videla som ho na niekoľkých babách aj v zime, ale ja neviem, či len ja som taká zimomravá, ale na mňa mal na zimu naozaj príliš veľký výstrih. Viete, sú také tie kabáty, ktoré nosíte, keď nefúka vietor. Je dlhší, má veľké vrecká a napriek tomu, že bol relatívne lacný, nevyzerá tak lacno a vôbec sa nežmolkuje. Je to po šiestich rokoch môj prvý nesekáčový či nebabkovský kabát. Nie som ochotná dať za kabát 100 €, aby sa mi po mesiaci pod pazuškou urobili žmolky, bola mi v ňom zima a priťahoval chlpy a vlasy. To rozhodne nie.

Keď som sa teraz opäť hrabala v skrini mojej babky a hľadala som nové jarné úlovky (ktoré vám s radosťou v najbližších dňoch predvediem), babka pri každej veci povedala, koľko daná vec stála, keď ju kupovala. Väčšinou to bolo okolo 2000 korún. Povedala tiež značku, ktorá bola väčšinou Makyta alebo Prostějov, a spomenula ešte materiál, čo bola väčšinou vlna, lebo ako ona vraví: Nebudzem kupovac sračky. Tak prečo ich my toľko kupujeme?

Možno sa vám zdá, že čo vám tu už môže kázať dievča s McDonald zmrzlinou v ruke. Ale ja si takúto zmrzku doprajem skutočne len raz za čas, preto mi je vzácnejšia.

Kto je bez viny, nech prvý hodí farebnou koženkou. Ja nehovorím, aby sme nenakupovali. Jasné, nakupujme, ale majme svoje veci rady, prosím. Nenechajme sa ovládať trendami. Musím opäť citovať ženu žien – pani Danu Lapšanskú – ktorá hovorí, že trendy sú otázkou minulého storočia. Sledujme, čo sa nám páči a nájdime cez oblečenie svoju vlastnú osobnosť. Čo myslíte, prečo som nosila len čiernu, keď som veľa fajčila, pila a striedala mužov? A prečo teraz zbožňujem toľko farieb?

Moje heslo pre všetkých, ktorí nemajú peniaze: Ani ja nemám peniaze. Môžeme byť oblečené lacno – nesmieme vyzerať lacno.

Čo keby som vám nabudúce prezradila, koľko som zaplatila za celý outfit? Ó, áno!

Kabát : ZOOT | Sveter: pobabke | Nohavice : H&M | Tenisky: New Balance ZOOT

Edit: Radka Komžíková

Fotil môj Šimon (troška som ho nútila) .

lydpetrus