Veronika Malgot: Zázrak číslo 17 [moježeny]

Išla som na vleku hore kopcom a premýšľala som, aká som šťastná, že po deviatich rokoch lyžujem a aké je skvelé hýbať sa. Lyžovanie má výhodu v tom, že nešportuješ za účelom športovania (ako napríklad v posilke), ale že športuješ za účelom lyžovania. To znamená zábavu, adrenalín, prírodu, čerstvý vzduch a čaj s rumom.

Ako som sa tak viezla na tom vleku, necítila som len pocit šťastia, ale aj obrovskú vďačnosť. Veronike. Lebo mi požičala celú výbavu. CELÚ. A to nemyslím len lyže, palice, lyžiarky. Nie, ona mi k tomu pribalila aj otepľovačky, termoprádlo, termoponožky (značkové), okuliare, zábavnú čiapku a rukavice. A aby som po to nešla až k nej, nalanárila svojho manžela (áno, Veronika je vydatá, veď vám poviem), aby mi to priviezol ku mne domov (čo je skoro cez celú Bratislavu). Ale keďže som akurát bola v meste, tak ho vlastne nalanárila aj na to, aby ma ešte aj odviezol domov. Len tak. Lebo jej to nevadí a mne to pomôže. Vďaka tomuto skutku som mala v čom ísť lyžovať. A preto som sa na tom vleku, tesne pred tabuľkou „Vystupujte až za briežkom“ rozhodla, že na blogu musím vytvoriť miesto, kde budem písať o takýchto úžasných ženách. Pre takéto úžasné ženy. Lebo aj napriek tomu, že vás považujem za superhrdinky, viem, kamarátky moje, že občas to potrebujete počuť.

Veronika: Malgot: Prázdniny v ríši rozprávok /  foto Bauer . Lydka ma od Bauera odhovárala, ale ja som si nedala povedať. Ja ju od Jurgena, tiež si nedala povedať.

Veroniku som stretla na mojich prijímačkách na VŠMU. Bola tretiačka na réžii a dramaturgii. Išli sme ako skupinka po meste a presúvali sme sa z Ventúrskej na Malú Scénu a ona nekráčala, ale skákala. Pomyslela som si, že na tejto škole musí byť fajn. Sú tu ľudia, ktorí sú šťastní, farební a smejú sa tak nahlas ako ja. Že to ti je, Bože, to ti je sloboda, som si pomyslela.

Hneď v prvý deň som sa pozoznamovala s prvákmi na bábkarine a pila som s nimi na intráku do rána. A bola tam aj ona. Ale ona nepila. (Veronika bola opitá asi dvakrát v živote, aj to len tak, že si dala troška vínka. Inak nikdy nepila alkohol, ani nikdy nefajčila, ale ani nikdy neodsudzovala opitých a nafajčených ľudí, normálne sa pripojila na ich vlnu, len troška lepšie artikulovala (s východniarskym akcentom)). No a vtedy mi povedala, že je zaľúbená do jedného chlapca a potom kričala, že neverí, že mi to povedala, lebo sa nepoznáme.

Uložila som si ju do mobilu ako Veronika Réžia a keď mi volala, že na študijnom zistila, že ma prijali, bola som na seba megahrdá. Nie iba preto, že ma prijali, ale aj preto, že spolužiaci na strednej si všimli, že mi volá „Réžia“.

Veronika: Niekedy nám vôbec nevadilo padať, dokonca sme privolávali také situácie, ktoré žiadali pád. Martin Hodoň, naše piate koleso na voze, najdôležitejšie, lebo záchranné! Lydka :::: Jedno koleso v strede, vlastne je to loď, alebo jednokolka 😀 !!!

Počas vysokej sme si boli veľmi blízke. Aká formalita. Boli sme spriaznené. Najlepšie kamarátky. Veľa sme sa spolu nahlas smiali, jedli sme veľa sladkostí, chodili sme do divadla, bývali sme oproti sebe a pol roka sme vydržali chodiť v pyžame na raňajky do menzy o siedmej ráno. Keďže sme spolu boli nonstop, veľa ľudí si myslelo, že sme lesbičky. Uznávam, že k tomu mohol dopomôcť aj fakt, že nás Lukáš Dóza a Dominika Kavaschová videli cez balkón, ako si ukazujeme prsia. Ale to bola len dievčenská zvedavosť.

Jedného dňa mi Veronika povedala, že by so mnou chcela urobiť takú performance o nás, kde by sme použili texty z našich statusov. A tak v roku 2013 vznikol Samson. Náš Samson.

„Sme združenie dvoch žien a združenie si hovoríme iba preto, lebo to znie dôstojne. Dôstojnosti prepožičiavame svoje bláznivé srdcia, aby sme mohli medzi ostatnými ľuďmi tráviť všetky možné chvíle. Ľudí milujeme, ale väčšinou sa nás boja. Alebo nás milujú, lebo nevedia, ako inak. Chytáme všetko, čo sa leskne na slnku aj v daždi, všetko. Potláčaním svojho nadšenia sa snažíme zapadnúť. Bojujeme so svojou podstatou, lebo nie sme šťastné. Snažíme sa zapadnúť. A padáme, padáme,padáme….“

Hráme ho doteraz. Teda takto. Hrali sme ho asi do 2015, kým sme sa nepohádali, ale teraz sme už opäť kamarátky, tak sme sa dohodli, že ho budeme hrávať raz za sezónu.

SAMSON

Hvar ostrov tajomstiev

Veronika vtedy už pracovala, ale ja som ešte chodila do školy, preto jej predstava o dovolenke bola úplne iná než tá moja. (Myslím, že teraz ju už máme rovnakú). Kým ona chcela len ležať na skale a nehýbať sa, ja som chcela chodiť kade tade. Napokon sme sa vybrali na Hvar. Vedľa nás stanovali Autrálčan s Kanaďanom, takže som sa mohli zabávať sledovaním ich svalov (boli horolezci). Spávali sme tam na manželskej Turbomaximus. Vonku pod hviezdami a olivovníkom. Vôbec neviem, ako sme to vlastne zvládli, teraz by sme sa určite báli, že nás uštipne vretenica a vtedy nič. No a keď som tak bola na tej dovolenke spolu s jej rodinou, a počúvala som také matko-dcérske škriepky, uvedomila som si, že o tom by sme mali urobiť divadlo. A tak vznikla Mama ma má _ _ _ .

Mama: Veronka… tak ma napadlo. Vieš, čo , chodíme s otcom na volejbal tu do centrumu , čo sme partia

Veronika: Ešte z volejbalu?

Mama: Hej, tak, čo sme sa nazbierali. A tam, si predstav, nás trénuje taký mladý 28 rokov ti má, som si zisťovala a študuje ti ešte akože ďalšiu vysokú školu ekomomickú.

Veronika:Tu v prešove?

Mama:Externe.

Veronika:Taže v košiciach.

Mama: Hej. No a tu býva na trojke si predstav, slobodný, akože s mamou býva, ale tak má aj psíka, aj v kostole ho stretávam.

Veronika: Pane na nebi. Mamka .

Mama: Vieš, jaký to šikovný ? športovo založený! Nič mu nechýba. Dám mu tvoje číslo.

Veronika: Sa neopováž preboha prosím ťa! Chudák chlapec! Toto nezažil! Traumnu Bude mať . A ty už nebudešmocť chodiť na volejbal. Si nerob zle.

Mama: Prečo to odmietaš? Prečo to neskúsiš? Šak by ste sa len stretli. Ja som ho už pozvala, zajtra v domiku budeme grilovať poobede, celú partiu sme zavolali..šak nikto nebude vedieť.

Veronika: Mami! Šak sa už vzdaj! Ani trochu ti to nevišlo! Nikdy! Ja tam neprídem

Mama: Taka si nevďačna!šak si predstav, čo sme na ples zavolali, mladú Hanku s kolegom Paľovým a už mali svadbu…myslíš, že ja neviem? Myslíš , že čo, večne budú schopní muži ? čakať? Že kedy sa tin uráči. Len preberaj preberaj, ešte ma prosiť budeš!

Veronika: MAMA MA MÁ  _ _ _ _ Tu som už bola tehotná.

Okrem Matiek a Samsona sme spolu urobili ešte niekoľko divadelných projektov, ale nebudem vám tu o všetkom hovoriť, lebo náš vzťah nie je len o divadle. Je aj o mužoch.

Muži

Dlho nemala žiadneho frajera a veľmi sa kvôli tomu trápila. Obidve sme sa. Veď ani ja som nemala dlho frajera. A to nás spájalo. A potom, keď sme stretli mužov, ktorí nám zlomili srdce, sme spolu plakali a jedli Clever keksy. Neviem presne, koľko mala Veronika frajerov, kým našla tohto Martina. Viem však, že vždy, keď sme si niekoho našli, vzdialili sme sa.Ale potom, keď sa nám vzdialili tí muži, naše priateľstvo bolo o to silnejšie, lebo sme sa potrebovali. Lebo sme vedeli, že máme jedna druhú. A ako bonus keksy.

Veronika kričí

Často kričí. Niekedy predtým aj povie, že bude kričať. Vie, že musí svoje emócie ventilovať, lebo je taká. Veronika sa na nič nebude hrať len preto, aby akože na niekoho urobila dojem. Veronika kričí hlavne vtedy, keď cíti nespravodlivosť (rozumej: keď sa niekto tvári premúdrelo, ale vlastne je to neschopný človek). Zlý technik v divadle hodinu pred predstavením, nezorganizovaná produkčná alebo namyslený herec. Nie, namyslený herec vlastne nie, to sme si už sľúbili, že vynecháme. Že profesionalita-neprofesionalita, ale chceme robiť divadlo len s ľuďmi, s ktorými to zvládneme. S ľuďmi, ktorí sú nám blízki. Veronika kričí, plače, niekedy kričí a plače naraz. Potom má také výčitky, že niekedy len vďačí ľuďom za to, že s ňou vydržia aj napriek tomu, že kričoplače. Ale to je podľa mňa blbosť. Ten kričoplač je ona. A my (teda aspoň ja) s ňou som práve preto, lebo má ten kričoplač, je to jej súčasť. Navyše vám to dá slobodu kričoplakať tiež a to vám je, Bože, to vám je sloboda.

Veronika: MATILDA/ foto Sklenčár, dole SALLY/foto Bokor/ Ten kľúč je taký symbol priateľstva, ktoré sa občas zlomí, aj s kľúčovým Martinom aj s Lydkou, práve tu, v Štúdiu 12. 

Prešov

Veronika si o všetkých Prešovčanoch myslí, že sú výborní. Miluje východ, miluje to, že v Prešove má svoju zubárku, svojich lekárov, že je to tam lacnejšie a nejaké srdečnejšie. Viete, na tom našom východe nefunguje veľa vecí, ale keď še povi, aby fungovali, ta budu fungovac. Tak, aby dobre bulo. A kedz ne, ta vybavime.

Ponorka

S Veronikou sme sa pohádali. Neviem vlastne prečo, ale začali sme sa neznášať. Ja si myslím, že pre môjho bývalého frajera. Nechcem naňho zvaľovať vinu, ale bolo to tak. Po dlhom hľadaní frajerov sme si ich našli asi s dvojmesačným rozdielom. Toto, čo teraz napíšem, si uvedomujem až teraz. Veronika si našla Martina a ja som videla, ako spolu chodia na výlety, ako spolu začínajú žiť, ako spolu spávajú, ako si pomáhajú. Keď som si tak hašterivo porovnávala našich frajerov, prišiel mi ten môj lepší, pretože… och, už fakt neviem prečo, takže napíšem len takú klasičku… pretože som bola naozaj zaslepená. Ale asi som ti, Veronika, podvedome závidela. Neviem to určite. Asi áno. Musíš uznať, že zaslepená si bola aj ty. Dobre? Ďakujem. A potom nám Veronika povedala, že je tehotná. A to dieťa všetko zlomilo. Teda nie úplne, ešte sme mali také búrlivé obdobie pri skúšaní ďalšej inscenácie. Ale skoro všetko.

Večer pred Veronikinou svadbou sme strávili u jej starkej v Brusne. Veronika na každého kričala. A ja som si uvedomila, že je nevesta, že si môže kričať. Ona sa správala patrične k tomu, že bola nevesta, plačokričala a navzájom sme si ďakovali. Za to, že sa máme.

Veronika: Na fotke je páv, na ktorom som vždy snívala, že budem mať svadobnú fotku.  Všetko, čo som mala na sebe na svadbe, som konzultovala s Lyd. Posielala som jej fotky s a bez ramienok , s rozpustenými vlasmi a bez, … A ešte aj Martina, môjho muža s, a bez klobúka.

Toto si ty!

Veronika robí ešte také veci, že mi napríklad požičia 1 200 € v 20 a 50 eurovkách v obálke Novomanželom na nový počítač.

Nechala ma u seba prespať, keď mi Keso ošťal telku (prečítať si o tom môžete TU).

Stará sa o mňa. Nie iba o mňa, k jej osobe patrí aj taká neviditeľná (ale citeľná) vlna pohody. Toho východu, ľahkosti, lásky, kamarátstva.

„Tam je dobrý človek, tak to pôjde,“ vraví. Vie, že pravidlá sa nám môžu troška nakloniť, lebo tie pravidlá tiež strážia len ľudia. A ak sú tí ľudia dobrí, tak nám pomôžu. Ako keď voláme na daňový úrad, aby nám vydali tlačivo do týždňa, aj keď na to majú mesiac. S ňou sa to dá.

Veronika je matka. Má dcéru, volá sa Jarmilka. Bojí sa, že nie je dobrou matkou, lebo potrebuje čas aj na seba. Potom má výčitky, že nemá čas na ňu, ale keď nemá čas na seba, má nervy, že to nespravila. Potom má výčitky, že má nervy a že to to dieťa cíti, že ju dokonca z toho obviňuje. Ja nemám dieťa, ale mám sestru. Keď som doma, tak to mám podobne. Som v jednom kŕči, keď potrebujem napísať mail, alebo len tak mať svoj priestor, ale ona žije v prostredí, kde nemá svoj priestor, kde je to ich priestor. Kde sú zrazu nové pravidlá. A popritom je skvelou produkčnou (aj na diaľku), milujúcou manželkou, vynikajúcou kamarátkou.Jarmilka má výraz najspokojnejšieho a najvyrovnanejšieho dieťaťa, aké som kedy videla. Sama sa čudujem, ale je to tak. Haha.

Veronika: Svadba/ foto Bokor. Takúto fotku „objatie“ máme aj z mojej promócie. Je medzi nimi asi 5 rokov. Tiež je Lydka napravo, aj keď ona je radšej naľavo. Fotil ju nie Bokor, ale môj dedko a nebola som na nej tehotná ako tu. 

Keď sme vtedy jedli tie Clever keksy, bolo nám sveta žiť, ale už nám tak nebude. Už nám tak nikdy nebude. Lebo sme staršie, krajšie, múdrejšie a ty máš dieťa. Takže nám bude oveľa lepšie.

Len ti chcem povedať, že ti ďakujem za to, ako mi pomáhaš. Za to, že si pri tebe môžem poplakať aj nahlas, aj so slzami, aj bez nich, že sa staráš o naše Divadlo NUDE, lebo my s Laurou by sme bez teba nikdy nezvládli. Nikdy. Za to, že ma svojou silou, vytrvalosťou, obetavosťou a láskou niekedy privádzaš do šialenstva. Ale to asi len preto, lebo to robíš oveľa lepšie ako ja.

S Veronikou onedlho začneme opäť skúšať náš nový projekt s názvom Ľúbim Ťa a dávaj si pozor. Viac info na instagrame alebo facebooku nášho Divadla NUDE .

 

foto: Bokor, Škvrňáková, Sklenčár, Bauer a osobný archív Veroniky Malgot

lydpetrus